Strona główna » Wprowadzenie do Web3: jak ewoluje Internet nowej generacji
WEB3

Wprowadzenie do Web3: jak ewoluje Internet nowej generacji

Według Statista w 2022 roku liczba użytkowników Internetu przekroczyła próg 5 miliardów, z czego 4,7 miliarda ludzi ma konta w mediach społecznościowych, czyli ponad połowa światowej populacji.

Znaczne segmenty sieci World Wide Web są kontrolowane przez duże firmy technologiczne, które cenzurują treści generowane przez użytkowników i zarabiają ogromne pieniądze na spersonalizowanych reklamach.

W odpowiedzi na obecny oligopol, stabilnie rozwija się Internet nowej generacji, Web3. Opiera się na decentralizacji i ma na celu oddanie władzy zwykłym ludziom, uczynienie ich pełnoprawnymi właścicielami treści cyfrowych i wyeliminowanie cenzury.

Wycieczka w przeszłość

Internet jest mocno zakorzeniony, stając się nieodłącznym elementem współczesnego życia. Wielu pewnie wydaje się, że istnieje od wieków. Jednak obecny format World Wide Web jest uderzająco różny od oryginału. Aby lepiej zrozumieć istotę i charakterystyczne cechy Web3, należy sięgnąć do historii.

W 1989 roku, pracując w CERN nad wewnętrznym systemem wymiany dokumentów Inquire, Tim Berners-Lee zaproponował globalny projekt hipertekstowy, znany obecnie jako World Wide Web. Projekt został zatwierdzony i wdrożony.

Pierwsza wersja World Wide Web – Web 1.0 – zaczęła zdobywać popularność na początku lat 90., po wprowadzeniu protokołu komunikacyjnego i HTTP. Witryny w tej wersji były statycznymi stronami tylko do odczytu z tekstem, linkami i obrazami.

WEB3

Era Web 2.0 rozpoczęła się w 2004 roku wraz z pojawieniem się sieci społecznościowych, interaktywnych platform i usług. Witryny zmieniły się w aplikacje internetowe, z których użytkownicy zaczęli korzystać samodzielnie, wchodząc w interakcje z innymi uczestnikami sieci World Wide Web.

Pojawiły się również usługi w chmurze. Największym dostawcą tych ostatnich jest amerykańska firma Amazon.

„W miarę jak coraz więcej osób łączyło się z Internetem, kilka wiodących firm zaczęło kontrolować nieproporcjonalną ilość ruchu i wartości generowanych w sieci” – zauważyli eksperci Ethereum.org.

Powiedzieli, że Web 2.0 zrodził również model przychodów oparty na reklamach. W ramach tego ostatniego użytkownicy „mogli tworzyć treści, ale nie byli ich właścicielami i nie czerpali korzyści z ich monetyzacji”.

WEB3

Web3

Koncepcja Internetu nowej generacji narodziła się w latach 90. W 2014 roku, krótko po uruchomieniu Ethereum, Gavin Wood opublikował artykuł. Opisał w nim Web3 jako bardziej zdecentralizowaną wersję sieci zbudowanej przy użyciu blockchain. Jego propozycje dotyczyły przede wszystkim zmian w systemie przechowywania danych oraz zwiększenia poziomu anonimowości użytkowników.

Zainteresowanie nową koncepcją odżyło w latach 2020-2021 w związku ze wzrostem popularności aplikacji zdecentralizowanych i NFT.

WEB3

Sam termin Web3 jest dość niejasny, przez co często w społeczności panuje zamieszanie, a sam pomysł jest krytykowany.

„Czy ktoś widział Web3? Nie mogę go znaleźć” – zadrwił Elon Musk.

Termin stał się czymś w rodzaju hasła do nowego, lepszego Internetu. Być może Him Gajria, dyrektor inwestycyjny Equation Capital, najlepiej ujawnił istotę Web3.

Aby lepiej zrozumieć funkcje i zidentyfikować główne różnice w stosunku do poprzednich iteracji sieci World Wide Web, można wyróżnić następujące zasady:

  • decentralizacja. Zawartość jest własnością użytkowników, a nie dużych korporacji;
  • każdy ma równy dostęp do Web3, nikogo nie można wykluczyć z ekosystemu;
  • płatności natywne. Wykorzystanie zdecentralizowanych protokołów zamiast banków i systemów płatności opartych na przestarzałej infrastrukturze;
  • brak konieczności zaufania osobie trzeciej ze względu na stosowanie różnych zachęt ekonomicznych i innych mechanizmów.

Przyjrzyjmy się teraz głównym zabójczym cechom Web3, które decydują o znaczeniu nowej koncepcji.

Web3 zapewnia użytkownikom własność ich zasobów cyfrowych w bezprecedensowy sposób.

Załóżmy, że grasz w jakąś grę Web2. Zakupiony przedmiot w grze jest powiązany bezpośrednio z kontem. Jeśli wydawca usunie Twoje konto, stracisz je. Jeśli przestaniesz grać, możesz stracić wartość zainwestowaną w obiekt cyfrowy

Web3 otwiera możliwość bezpośredniego posiadania obiektów poprzez niezamienne tokeny. W takim przypadku ani twórcy gry, ani nikt inny nie może pozbawić Cię własności cyfrowej. Jeśli przestaniesz grać, możesz sprzedać przedmioty w grze na rynku, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

Platformy Web 2.0 wymagają od twórców treści zaufania do siebie. Ten ostatni również musi przestrzegać pewnych zasad. Ważnym wyróżnikiem platform Web3 jest odporność na cenzurę.

Oprócz zabezpieczenia własności danych w nowym ekosystemie, możesz także działać jako właściciel platformy. W tym celu wykorzystywane są tokeny zarządcze, które pełnią funkcje podobne do akcji spółek.

DAO pozwalają każdemu wziąć udział w rozwoju projektów poprzez głosowanie za różnymi decyzjami – od integracji z nowymi blockchainami po zmiany w polityce monetarnej.

Oznaki DAO można znaleźć w wielu społecznościach Web3. Te ostatnie różnią się jednak stopniem decentralizacji i automatyzacji poprzez kod.

Większość użytkowników World Wide Web ma konta na głównych platformach Web2, takich jak Twitter, YouTube, Facebook czy Reddit.

„Jednym kliknięciem te usługi mogą zablokować Twoje życie online. Co gorsza, wiele platform wymaga powierzenia im danych osobowych w celu utworzenia konta” – podkreślili analitycy Ethereum.org.

Web3 rozwiązuje te problemy, dając użytkownikom możliwość kontrolowania ich cyfrowych tożsamości za pomocą narzędzi takich jak ENS.

Infrastruktura płatnicza Web 2.0 opiera się na tradycyjnych instytucjach finansowych i procesorach, odcinając osoby nieposiadające kont bankowych i mieszkające w krajach objętych sankcjami.

Aplikacje Web3 wykorzystują kryptowaluty i tokeny, które do interakcji z nimi wymagają jedynie przeglądarki i odpowiedniego rozszerzenia, takiego jak MetaMask.

Nierozwiązane (jeszcze) problemy

Mówiąc o zaletach „nowego Internetu”, warto wspomnieć o niedociągnięciach i problemach, które wciąż wymagają rozwiązania.

Ważne funkcje, takie jak logowanie do portfela Web3, są bezpłatne i dostępne od dawna. Jednak koszty transakcji, zwłaszcza w sieci Ethereum, są stosunkowo wysokie. Może to stanowić przeszkodę w masowej adopcji kryptowalut i dappów w krajach rozwijających się.

Jednak programiści nieustannie rozwiązują problem skalowania, który podnosi cenę gazu w okresach wzmożonej aktywności w łańcuchu. Tworzone i finalizowane są rozwiązania drugiego poziomu (L2).

Mapa drogowa Ethereum obejmuje szereg innych optymalizacji, które powinny uczynić transakcje bardziej dostępnymi i obniżyć koszty interakcji ze złożonymi inteligentnymi kontraktami.

Kolejnym problemem jest user experience, które wiąże się z dość wysokimi barierami technicznymi. Uczestnicy sieci muszą zrozumieć, czym jest klucz prywatny i dlaczego należy go bezpiecznie przechowywać w tajemnicy, zrozumieć podstawy cyberbezpieczeństwa i poruszać się po interfejsach zdecentralizowanych aplikacji.

Deweloperzy nie siedzą bezczynnie, tworząc bardziej intuicyjne usługi. Jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zanim Web3 stanie się prawdziwie mainstreamowym zjawiskiem.

Ekosystem „nowego internetu” szybko ewoluuje, ale nadal w dużym stopniu opiera się na scentralizowanej infrastrukturze (GitHub, Infura itp.). Niektóre serwisy, takie jak Lido i Flashbots, próbują to naprawić, ale zbudowanie solidnych podstaw dla niezaufanych aplikacji Web3 wymaga wiele wysiłku i czasu.

Na przykład szef Animoca Brands jest przekonany, że „zbudowanie internetu 3D” w oparciu o metawersy zajmie co najmniej 10 lat. Według niego wirtualne światy potrzebują kompatybilności między treściami.

Aktualne trendy w rozwoju Web3

Nieubłagany rynek niedźwiedzi mocno uderzył w branżę kryptograficzną, a DeFi nie jest wyjątkiem.

W stosunku do notowań z końca 2021 r. łączna TVL aplikacji zdecentralizowanych spadła o ~75% – z 180 mld dol. do 44 mld dol.

WEB3

Poniższy wykres pokazuje, że największa kategoria, Gry, utrzymała się przy niewielkim spadku liczby aktywnych użytkowników.

WEB3

Pozostałe segmenty wyraźnie zatopiły się w tym wskaźniku. Spadek jest szczególnie zauważalny w DeFi i NFT (Collectibles). Godny uwagi jest wzrost w obszarze wysokiego ryzyka i hazardu.

W ciągu roku łączna liczba użytkowników (dla wszystkich kategorii) spadła jedynie o 3,5%. Tygodniowy wolumen transakcji wzrósł o 8,13%.

WEB3

Ethereum nadal jest liderem w TVL, znacznie przewyższając konkurencyjne ekosystemy, takie jak BNB Chain, Tron i Polygon.

Godny uwagi jest szybki wzrost liczby adresów w ekosystemie protokołu NEAR. Podobną dynamikę obserwujemy w dziennym wolumenie transakcji oraz wskaźnikach aktywności deweloperów.

WEB3

Wśród powszechnego spadku TVL wśród ekosystemów, Tron wzrósł o ponad 50%.

WEB3

Wolumen środków w aplikacjach wspieranej przez Justin Sun platformy zaczął systematycznie rosnąć po upadku Terry i niemal równoczesnym uruchomieniu algorytmicznego stablecoina USDD.

Eksperci CoinMarketCap i TokenInsight odnotowali wzrost ekosystemu opartego na rozwiązaniu drugiej warstwy Optimism – 161,62% w trzecim kwartale. Z ich obserwacji wynika, że ​​platforma znacznie zmniejszyła dystans do lidera segmentu, firmy Arbitrum.

CoinMarketCap

Badacze doszli również do wniosku, że na tle bessy stablecoiny zaczęły być aktywniej wykorzystywane jako zabezpieczenie w protokołach lądowania.

Koncepcja Web 3 przyciąga nie tylko projekty kryptograficzne i startupy, ale także tradycyjnych graczy Web 2.0 – duże firmy technologiczne.

W maju 2022 Google Cloud ogłosił rozpoczęcie tworzenia narzędzi dla deweloperów blockchain. Były prezes i dyrektor generalny Google, Eric Schmidt, nazwał ideę Web3 interesującą i zwrócił uwagę na dwie zmiany, które przyniesie następna generacja Internetu – własność treści przez użytkowników oraz wypłata wynagrodzenia za aktywność.

W listopadzie platforma chmurowa ogłosiła uruchomienie węzła w sieci Solana oraz dodanie obsługi blockchain do usługi Blockchain Node Engine dla programistów Web3.

Współzałożyciel Ethereum, Joseph Lubin, zwrócił uwagę na potencjał decentralizacji i transformacji znanych modeli biznesowych, który zapewnia „nową wersję” Internetu.

YouTube planuje włączenie elementów Web3 do swoich produktów. Obsługa zdecentralizowanych aplikacji na poziomie natywnym jest rozwijana przez zespół przeglądarki Opera.

Pomimo masowych zwolnień i ogromnych strat z Reality Labs, Meta nadal postrzega metaverse jako przyszłość ludzkości.

Wnioski

Web3 to młody, rozwijający się i rozległy ekosystem. Choć początki „nowego Internetu” sięgają lat 90., pojęcie to nabrało aktualności stosunkowo niedawno.

Duże firmy dużo inwestują, eksperymentując z NFT i metawersami, oceniając ich potencjał. Deweloperzy pracują nad rozwiązaniami do skalowania i zdecentralizowanego przechowywania danych, poprawiającymi komfort użytkowania aplikacji. Wszędzie testowane są nowe formy zarządzania i organizacji społeczności oraz wprowadza się SSI.

Jednak nadal istnieje wiele barier dla masowej adopcji Web3. Jednym z ważnych problemów jest zależność od scentralizowanych platform. Wiele projektów próbuje to naprawić, ale zbudowanie solidnych podstaw dla nieufnych aplikacji Web3 wymaga znacznego wysiłku i czasu.

Czytaj wiadomości Network.biz w naszym Telegramie – wiadomości, kursy i analizy dotyczące kryptowalut.