01 cze 2023

Blog Post

Handel

Od czego zależy kurs Bitcoina i cena kryptowaluty? 

Od czego zależy kurs Bitcoina i cena kryptowaluty?

Ponieważ cena BTC jest zmienna, jest to dobry czas na przegląd i analizę głównych czynników, które odzwierciedlają cenę Bitcoina.

Co decyduje o wartości Bitcoina?

Mówiąc o formach pieniężnych, czy to cyfrowych czy fizycznych, przedmioty te nabywają swoją wartość w zależności od ich potencjalnego zastosowania, a ponieważ Bitcoin dzieli wiele cech pieniędzy, ma również wartość.

Bitcoin jest przenośny (w przeciwieństwie do złota), wymienny, rzadki, podzielny i ma światową akceptację. W związku z tym, w tym sensie, posiada już podstawowe właściwości, aby stać się wartościowym środkiem wymiany. Jednakże, jak w przypadku wszystkich walut, długoterminowa wartość BTC będzie określona przez gotowość ludzi i krajów do zaakceptowania tego aktywa jako waluty i formy płatności.

Na przykład, jeśli Bitcoin zostałby zintegrowany z globalnymi platformami e-commerce, takimi jak Amazon, Walmart i Alibaba, jego wartość wewnętrzna wzrosłaby. Ponadto, jeśli różne banki centralne zaczną trzymać Bitcoin w swoich bilansach i inwestować w kryptowalutę, jej wartość jako formy monetarnej wzrosłaby. To samo dotyczy sytuacji, gdy firmy prowadzą międzynarodowy handel w Bitcoinie, a nie w dolarach.

Od czego zależy kurs BTC ?

Jedną z zalet zdecentralizowanych finansów jest to, że podejmowanie decyzji i zarządzanie siecią jest przekazane szerszej społeczności. W szczególności Bitcoin wprowadził to pojęcie w swoim White Papper z 2009 roku, kiedy stworzył nowe podejście do przetwarzania płatności. Ten nowy proces usunął funkcje banków i zamiast tego delegował je do anonimowych górników. Brak centralnych partnerów i regulatorów w sieci Bitcoin jest postrzegany jako kluczowa zaleta dla wielu użytkowników Bitcoin.

Kto ustala cenę Bitcoina?

Ponieważ użytkownicy Bitcoin i operatorzy sieci prowadzą sieć, to ostatecznie oni ustalają cenę Bitcoin. Jest to podobne do sportu: sędzia może rzeczywiście wpływać na grę, ale to gracze tworzą sport, czynią go ekscytującym i dodają do niego wartość. W przypadku Bitcoina banki centralne mają mniejszą władzę niż w tradycyjnych sektorach finansowych i bankowych.

Jakie wskaźniki i zmienne wpływają na cenę Bitcoina?

Chociaż ta lista nie może być całkowicie wyczerpująca, są to niektóre z czynników, które określają cenę Bitcoina i jego wartość.

Konkurencja
Konkurencja może albo podnieść cenę BTC, albo ją obniżyć. Ponieważ liczba kryptowalut rośnie wraz z ich popularnością, może to potencjalnie obniżyć cenę Bitcoina, ponieważ popyt na niego jest niższy niż na inne monety. Jednak prawdą jest również sytuacja odwrotna. Im mniejsza jest konkurencja, tym większe prawdopodobieństwo, że cena BTC wzrośnie lub pozostanie bez zmian.

Koszty produkcji
Wydobycie Bitcoina wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej. Dlatego tylko duże organizacje i kraje posiadające zasoby mogą wydobywać Bitcoiny. W związku z tym początkowy koszt wydobycia wypycha w górę cenę Bitcoina.

Regulacja i kwestie prawne
Dobrze wiadomo, że regulacje i kwestie prawne mają tendencję do spowalniania wzrostu w większości branż, co następnie naturalnie obniża ceny aktywów. Ponieważ jednak Bitcoin, technologia blockchain i ogólnie kryptowaluty są tak nowe, kwestie regulacyjne i prawne mogą w rzeczywistości dodać pewności branży poprzez wygładzenie kwestii związanych z prywatnością, ubezpieczeniem i podatkami. Poprzez zapewnienie stabilności branży, może to zachęcić więcej osób do wejścia na rynek. W rezultacie cena BTC może wzrosnąć.

Z drugiej strony, nadmierna regulacja przemysłu kryptowalutowego i gospodarki cyfrowej może mieć odwrotny skutek i spowodować spadek cen Bitcoina. 

Dostępność
Aby posiadać Bitcoiny, potrzebne są zdecentralizowane platformy i scentralizowane giełdy kryptowalut, aby ludzie mogli kupować i sprzedawać Bitcoiny. Im trudniej jest kupić i posiadać Bitcoina, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jego cena wzrośnie.

Sentyment
Sentyment jest kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę Bitcoina. Oczywiście jest to również jeden z najsilniejszych czynników. Jeśli Elon Musk tweetuje o lub przeciwko Bitcoinowi, to z pewnością będzie to miało wpływ.

Istnieje również Bitcoin Fear and Greed Index, który analizuje emocje i sentyment z różnych źródeł wiadomości i mediów społecznościowych i podsumowuje je na skali.

Jak cenny jest BTC ?

Bitcoin

Bitcoin jest z natury walutą. W związku z tym jego wartość jest określana przez to, jak wiele towarów i usług można użyć do zakupu. Wydaje się jednak, że Bitcoin ma inne cechy. Ludzie postrzegają Bitcoin jako aktywo, które działa jako pojazd oszczędnościowy w celu zwalczania inflacji. Ludzie postrzegają również Bitcoin jako inwestycję i aktywa, które mogą generować pozytywne zwroty.

Ale wracając do funkcji Bitcoina jako waluty, obecnie rola BTC jako waluty jest szkodliwa, ponieważ większość ludzi nie może go użyć do zakupu codziennych towarów i usług, takich jak mleko i jajka. Ponadto, Bitcoin nie może być również używany do płacenia podatków. Te rzeczy razem obniżają jego wartość.

Jednak jednym z głównych argumentów przemawiających za kryptowalutami w ogóle jest to, że żadna osoba nie kontroluje go, więc jego wartość jest określana przez tych, którzy go używają. Dlatego uważa się, że siły rynkowe w naturalny sposób stworzą warunki niezbędne do zapewnienia stabilnego użytkowania Bitcoina. W ten sposób historia pokazała, że udało się uniknąć wielu upadków związanych ze scentralizowanymi walutami.

Subskrybuj nasz kanał Telegram, na którym udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych na temat kryptowalut, technologii blockchain i NFT.

Czym jest Web3? Czytaj tutaj.

Related posts