Strona główna » Dlaczego Bitcoin to nie piramida finansowa
Bitcoin to nie piramida finansowa

Dlaczego Bitcoin to nie piramida finansowa

Kiedy ludzie dowiadują się o czymś nowym lub czymś, czego nie rozumieją, często odczuwają nieufność i potrzebę powiązania tego nowego z czymś, co już znają. Bitcoin bez wątpienia nie jest wyjątkiem.

Jednym z dobrze znanych pojęć, do którego często błędnie porównuje się bitcoina, jest piramida finansowa.

Bitcoin to nie piramida finansowa

Czym jest piramida finansowa?

Najpierw przyjrzyjmy się, czym jest piramida finansowa i dlaczego bitcoina nie można za nią uznać.

W powszechnej wersji piramidy finansowej osoba podająca się za menedżera inwestycyjnego otrzymuje środki od inwestorów i przekazuje je jako zyski lub dochody, aby spłacić poprzednich inwestorów.

Taki menedżer inwestycyjny zapewnia również, że duża część przychodzących inwestycji jest przydzielana jemu samemu. Ten rodzaj oszukańczej usługi zarządzania inwestycjami polega na tym, że menedżer inwestycyjny manipuluje całą strukturą dla własnej korzyści. Schematy piramidowe działają tylko tak długo, jak długo nowi inwestorzy dodają pieniądze, które są wykorzystywane do płacenia poprzednim inwestorom, tworząc iluzję, że osiągają zyski. Aby nowi inwestorzy mogli nadal wpłacać swoje pieniądze, piramida finansowa musi spełniać określone kryteria. Po pierwsze, musi istnieć pewien poziom tajemnicy. Inwestorzy oczekują, że menedżer inwestycyjny będzie inwestował w różne działania przynoszące zyski. Biorąc pod uwagę, że w rzeczywistości tak się nie dzieje, musi istnieć element suspensu, aby ukryć, dokąd trafiają fundusze lub skąd pochodzą „zyski”.

No a czemy BTC to nie piramida finansowa?

Ten schemat po prostu nie ma zastosowania do bitcoina. Blockchain jest całkowicie przejrzysty; każdy w dowolnym momencie może spojrzeć na rejestr publiczny, aby zobaczyć, ile bitcoinów jest obecnie w ruchu i gdzie.

Po drugie, piramidy finansowe muszą być wystarczająco wyrafinowane, aby ukrywać transakcje nie tylko przed inwestorami, ale także przed organami regulacyjnymi. Innymi słowy, takie projekty ukrywają się za złożonymi procedurami finansowymi i kontami. Z drugiej strony Bitcoin wymaga minimalnych umiejętności obsługi komputera i jest dostępny dla każdego. BTC można łatwo kupić za pieniądze fiducjarne lub wymienić na inną kryptowalutę. Po wykonaniu zlecenia można uznać, że kupujący zainwestował w BTC. Użytkownicy kupują i sprzedają po cenach ustalonych przez rynek kryptowalut, a nie arbitralnych liczbach stworzonych przez złośliwych graczy.

Zmienność rynku

Wreszcie, piramidy finansowe często zwracają pierwotnym inwestorom podejrzanie stałe zyski. Ci, którzy padają ofiarą takich schematów, robią to, ponieważ wydaje się, że otrzymują stały zwrot z inwestycji i dlaczego ktokolwiek miałby kwestionować napływające środki. Nie jest tak jednak w przypadku BTC.

Zmienność rynku sugeruje, że jeśli jesteś traderem, możesz stracić lub zyskać dowolną kwotę w dowolnym momencie. Sądząc po historii bitcoina, stabilny dochód jest możliwy dopiero po 4 latach lub dłużej, co jest bardziej rozsądnym znakiem solidnej inwestycji, a mniej schematu szybkiego wzbogacenia się.

ChatGPT pomaga w handlu kryptowalutami? Czytaj tutaj

Top 9 zasad: Jak skutecznie handlować? Czytaj tutaj

Jak kryptowaluty są regulowane w Polsce? Czytaj tutaj

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ChatGPT pomaga w handlu kryptowalutami

Kiedy zobaczymy koniec bessy i dno BTC

Co to jest liczba transakcji na sekundę (TPS)

Czym jest bitomat i jak działa?