TRON (TRX) to natywna kryptowaluta platformy blockchain o tej samej nazwie, w oparciu o którą działają zdecentralizowane aplikacje. Moneta TRON znajduje się w TOP-20 aktywów kryptograficznych według kapitalizacji rynkowej.
TRON pojawił się w 2017 roku w Chinach i został pozycjonowany jako „zabójca Ethereum”. Projekt twierdzi, że uprościł rozwój zdecentralizowanych aplikacji i obsługuje inteligentne kontrakty innych platform blockchain. Mimo długiego rozwoju ekosystem TRON pozostaje ograniczony, choć obejmuje kilka dużych projektów, w tym z zakresu DeFi.
Kto i kiedy stworzył TRON
Została opracowana pod kierownictwem młodego chińskiego przedsiębiorcy, Justina Sun. Wcześniej był przedstawicielem firmy Ripple w Chinach.
W lipcu 2017 r. firma Sun zarejestrowała fundację non-profit TRON w Singapurze. Kilka miesięcy później założył firmę w San Francisco (USA).
W sierpniu 2017 r. TRON przeprowadził ICO, w wyniku którego jego zespół zebrał około 70 milionów dolarów.Projekt został pozycjonowany jako konkurent dla Ethereum i EOS. Wiosną 2018 roku uruchomiono sieć testową TRON, a 31 maja 2018 roku uruchomiono sieć główną.
Agresywny marketing i ekscentryczne wypowiedzi Justina Suna na portalach społecznościowych, które znacząco wpłynęły na monetę TRON, były wielokrotnie krytykowane przez społeczność kryptowalut.
Justin Sun ogłosił odejście z Tron pod koniec 2021 roku, stwierdzając, że wycofuje się z aktywnego zarządzania. W styczniu 2022 r. zakończono reformę zarządzania TRON: zarządzanie projektem zostało przeniesione z Fundacji TRON do zdecentralizowanej organizacji Tron DAO.
Projektowi TRON zarzucano dużą centralizację i kopiowanie konkurencji. Naukowcy odkryli, że whitepaper wydana dla ICO projektu zawiera znaczną ilość plagiatu z materiałów z innych projektów blockchain, w tym Ethereum.
Jak działa TRON
W architekturze tego blockchain istnieją trzy poziomy:
- core – moduły do konsensusu, smart kontraktów, maszyny wirtualnej i zarządzania kontami
- warstwa aplikacji – wykorzystywana przez programistów do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji
- poziom przechowywania – przeznaczony do przechowywania bloków sieciowych, segmentacji danych blockchainu oraz danych o jego stanie
Blockchain TRON wykorzystuje algorytm konsensusu Delegated Proof-of-Stake (DPoS), który został po raz pierwszy użyty przez jego konkurenta, projekt EOS. Bloki generowane są co 3 sekundy, a maksymalna przepustowość sieci to 2000 transakcji na sekundę.
Za weryfikację transakcji i tworzenie nowych bloków odpowiada 27 tzw. super przedstawicieli – tak naprawdę walidatorów, którzy są wybierani spośród kilkuset operatorów węzłów. Superprzedstawiciel, który wygenerował kolejny blok i przetworzył transakcje, otrzymuje 32 TRX. Może wykorzystać całość lub część nagród na zakup głosów w celu utrzymania kontroli nad siecią.
Użytkownicy, którzy uczestniczą w obstawianiu TRX, delegując swoje monety Super Przedstawicielom, mogą uzyskać zwrot w wysokości około 4% (dane Staking Rewards na koniec sierpnia 2022 r.).
Istnieją trzy rodzaje węzłów w blockchain TRON:
- superwęzły, które są kandydatami na superreprezentantów
- pełne węzły, które rozgłaszają transakcje i synchronizują się z blockchainem
- Węzły Solidity, które synchronizują bloki z pełnych węzłów i zapewniają interfejs API dla aplikacji innych firm w celu uzyskania dostępu do łańcucha bloków
Do czego służy kryptowaluta TRON (TRX)?
Rodzimą kryptowalutą tego blockchainu jest moneta TRX. Dla ICO w 2017 roku, zgodnie ze zwyczajową praktyką w tym czasie, wypuścili standardowy token ERC-20 o tej samej nazwie w sieci Ethereum. Emisja 100 miliardów TRX została rozłożona w następujący sposób:
- 40% na publiczną sprzedaż tokenów
- 15% na zamkniętą przedsprzedaż
- 35% na fundusz rezerwowy projektu
Później wszystkie tokeny ERC-20 zostały zamienione na monety TRX.
TRX jest główną jednostką rozliczeniową w danym blockchainie. Płaci opłaty transakcyjne, a także nagrody za stakowanie i potwierdzanie bloków przez węzły Super Przedstawiciela.
Kiedy TRX jest zablokowany, użytkownicy otrzymują tokeny Tron Power (TP), które pozwalają im głosować na superprzedstawicieli i propozycje rozwoju sieci w zdecentralizowanej organizacji zarządzającej Tron DAO.
Kryptowaluta TRX może służyć jako środek płatniczy za rozliczenia i zakupy, w tym w wielu serwisach internetowych oraz przy użyciu plastikowych kart przedpłaconych. Możesz przechowywać monety nie tylko w oficjalnym portfelu TronLink, ale także w większości popularnych portfeli kryptograficznych, w tym Trust Wallet, Exodus, Coinbase Wallet, Trustee Wallet itp.
Wraz z uruchomieniem sieci głównej cena TRX wzrosła powyżej 22 centów, ale potem konsekwentnie spadała do około 1 centa. Ponownie koszt kryptowaluty TRX zaczął rosnąć w 2020 roku i osiągnął 16 centów wiosną 2021 roku. W 2022 roku cena TRX oscyluje wokół 6-8 centów za monetę.
Jak TRON zyskał popularność dzięki USDT
Jednym z największych sukcesów sieci TRON było wypuszczenie w kwietniu 2019 r. popularnego stablecoina USDT, którym wówczas handlowano wyłącznie w sieciach Ethereum i Omni.
Niezwykle niskie opłaty za przelewy sprawiły, że USDT oparty na TRON stał się bardzo popularnym narzędziem do przenoszenia wartości między scentralizowanymi giełdami a prywatnymi portfelami kryptograficznymi. Średni koszt przelewu USDT TRC-20 wynosi mniej niż 1 USD, podczas gdy transakcja stablecoinem w sieci Ethereum może kosztować więcej niż 15-30 USD.
Do kwietnia 2022 roku kapitalizacja USDT-TRX przekroczyła 41 miliardów dolarów, co stanowiło prawie 50% całkowitej emisji tego stablecoina na wszystkich blockchainach. W dużej mierze dzięki popularności USDT łączna liczba kont TRON przekroczyła 109 milionów do września 2022 roku.
Jakie projekty wchodzą w skład ekosystemu TRON
W porównaniu z konkurencyjnymi platformami blockchain, TRON ma raczej skromną listę aplikacji DeFi wdrożonych w tej sieci. Według serwisu Defillama w tej sieci działa tylko 10 protokołów.
Ponadto ekosystem jest w dużej mierze scentralizowany, ponieważ większość narzędzi i usług jest opracowywana pod kierunkiem i kontrolą Fundacji TRX.
Niektóre z największych usług DeFi obejmują:
- protokół JustLend
- zdecentralizowana giełda SunSwap
- Stablecoin USDJ
Jak niezawodny jest algorytmiczny stablecoin USDD
W maju 2022 roku pojawił się algorytmiczny stablecoin USDD, ogłoszony przez Justina Suna, powiązany z dolarem amerykańskim. Emisja aktywa rozpoczęła się jednocześnie w blockchainach TRON, Ethereum i BNB Chain.
Powiązanie USDD z dolarem zapewnia fundusz rezerwowy TRX DAO Reserve (TDR), utworzony przy udziale Alameda Research, Amber Group, Poloniex, Ankr i Mirana Ventures. Fundusz składa się z wysoce płynnych aktywów: stablecoinów USDT i USDC, a także bitcoinów i TRX.
Po utracie stabilnego powiązania UST, co spowodowało upadek ekosystemu Terra, zespół USDD postanowił zwiększyć odporność USDD poprzez wprowadzenie wskaźnika nadwyżki rezerw. Mimo to stablecoin nadal tracił powiązanie z dolarem.
USDD na koniec sierpnia 2022 r. jest zabezpieczony ponad 300% rezerw, a jego cena oscyluje wokół 1 dolara.