Handel lewarowany to system, który pozwala inwestorowi na otwieranie pozycji znacznie przekraczających jego własny kapitał. Inwestor musi jedynie zainwestować określony procent pozycji. Stosunek wartości pozycji do wymaganej inwestycji nazywany jest dźwignią, a depozyt zabezpieczający to procent wymaganej pozycji.
Terminy związane z transakcjami lewarowanymi
Zdolność nabywcza
Kwota dostępna dla inwestora (z uwzględnieniem dźwigni) na zakup papierów wartościowych przekracza stan jego rachunku.
Pokrycie
Podstawowy wskaźnik, o którym inwestor powinien zawsze pamiętać. Jest to stosunek salda netto rachunku do kwoty pożyczonego kapitału, czyli pieniędzy, które trzeba będzie spłacić.
Wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego
Jeśli wskaźnik pokrycia lub ryzyka spadnie poniżej minimalnego wymogu utrzymania pozycji lewarowanej, zostanie wystosowane wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, ostrzegające inwestora, że jego nadmierne zaangażowanie przekracza normę.
Pozycje zamykające
Ma to miejsce, gdy wysyłane są odpowiednie ostrzeżenia o poziomie ekspozycji i wszystkie oczekujące zlecenia klientów zaczynają być anulowane. Zlecenia zostały złożone na rynku, ale nie zostały jeszcze zrealizowane. Jeśli po anulowaniu tych zleceń kwota dźwigni nadal nie została pokryta w 100 procentach, pozycje kapitałowe inwestora w portfelu zostaną automatycznie zamknięte. Ważne jest, aby zrozumieć, że to automatyczne zamknięcie pozycji nie powinno być postrzegane przez inwestora jako zlecenie stop-loss lub zlecenie rynkowe. To do inwestora należy zarządzanie własnym ryzykiem rynkowym i zamykanie pozycji zanim wskaźnik pokrycia osiągnie minimalny wymagany poziom.
Plusy i minusy handlu z dźwignią
Handel z dźwignią finansową oferuje kilka korzyści. Minimalizuje kapitał zainwestowany przez traderów. Zamiast płacić pełną cenę za instrument, trader może zapłacić tylko niewielką jej część.
Przyjrzyjmy się przykładowi: jeśli wartość pozycji w momencie otwarcia wynosi 3000$, zamiast płacić pełną kwotę może skorzystać z dźwigni 400: 1. Oznacza to, że za każde 400 dolarów rzeczywistej wartości zostanie poproszony o zainwestowanie 1 dolara własnego kapitału; oznacza to, że do otwarcia tej pozycji będzie potrzebował 7,5 dolara.
Ponadto, niektóre instrumenty są stosunkowo tanie, co oznacza, że prawie każdy trader może łatwo nimi handlować.
Wady handlu przy użyciu dźwigni
Chociaż handel z wykorzystaniem dźwigni daje inwestorom przewagę w postaci zainwestowania mniejszego kapitału, wiąże się również z ryzykiem niepowodzenia. Ponieważ można zyskać znacznie więcej niż jego początkowa inwestycja, straty mogą wystąpić w ten sam sposób. Ważne jest, aby monitorować otwarte pozycje i stosować stop lossy oraz inne zlecenia rynkowe, aby zapobiec dużym stratom. Z tego powodu, bez względu na to, jak ekspertem jesteś w handlu z dźwignią. Zawsze lepiej jest używać niezawodnych platform kryptowalutowych, takich jak Phemex, aby Twój handel był bezpieczniejszy i dokładniejszy.
Subskrybuj nasz kanał Telegram, na którym udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych na temat kryptowalut, technologii blockchain i NFT.
Czym jest Web3? Czytaj tutaj
Top 9 zasad: Jak skutecznie handlować? Czytaj tutaj
Od czego zależy kurs Bitcoina i cena kryptowaluty? Czytaj tutaj