Strona główna » Czym jest bitomat i jak działa?
bitomat

Czym jest bitomat i jak działa?

Bitomat (Bitcoin ATM, czasami w skrócie BATM) to kiosk bankomatowy zaprojektowany specjalnie dla bitcoinów, ale często ma dostęp do innych kryptowalut. Zasadniczo tego typu bankomaty pozwalają osobom fizycznym bezpośrednio kupować i/lub sprzedawać BTC wraz z innymi dostępnymi kryptowalutami.

Rodzaje bitomatów

Istnieją dwa rodzaje maszyn: jednostronne i dwustronne. Jednokierunkowa maszyna pozwala klientom kupować tylko kryptowaluty. Dwukierunkowa maszyna pozwala klientom kupować i sprzedawać kryptowaluty. Co więcej, maszyny te pozwalają klientom kupować lub sprzedawać kryptowaluty poprzez bezpośrednie połączenie z giełdą kryptowalut. Większość automatów akceptuje tylko gotówkę, ale są też inne, które akceptują karty kredytowe i debetowe.

Kim są dostawcy i operatorzy bitomatów?

Tak jak banki mają własne bankomaty, a giełdy kryptowalut mają własne platformy, tak poszczególne firmy również korzystają z własnych bitomatów. Zasadniczo sprzedawcy bitomatów to firmy zewnętrzne, które sprzedają maszyny handlowcom (takim jak sklepy wielobranżowe i firmy), którzy chcą zainstalować bankomat w swojej firmie.

Popularni dostawcy bitomatów

 • Bitcoin Depot
 • Coinsource
 • RockItCoin
 • Bitnovo
 • BitVending
 • Cryptospace
 • General Bytes
 • Genesis
 • Lamassu
 • LocalCoin
 • Netcoins
 • Satoshiware NQ

Jak widać z powyższej tabeli, na rynku jest wielu różnych dostawców BATM. Po pierwsze, Bitcoin Depot to wielowalutowa sieć bankomatów z siedzibą w USA, która oferuje użytkownikom możliwość natychmiastowego kupowania i sprzedawania Bitcoinów, Litecoinów i Ethereum. Po drugie, Coinsource Bitcoin ATM, reklamujący się jako światowy lider usług BATM, jest kolejną zorientowaną na klienta firmą świadczącą usługi finansowe, która oferuje dostęp do świata kryptowalut. Oprócz zapewnienia szybkiego, łatwego i bezpiecznego sposobu kupowania i sprzedawania kryptowalut za gotówkę w wielu lokalizacjach w USA, rozpoczęli także tworzenie programu zgodności i ochrony konsumentów oraz usług wsparcia, aby przyciągnąć więcej klientów. Po trzecie, bitomat RockItCoin, pozwala klientom kupować i sprzedawać bitcoiny za gotówkę.

Jak korzystać z bankomatu Bitcoin?

Chociaż nie wszystkie BATM są takie same, standardowym procesem jest to, że dana osoba może najpierw utworzyć konto u dostawcy bankomatu, oczywiście w zależności od usługodawcy. Następnie, wchodząc w interakcję z ekranem, użytkownik może wybrać opcję kupna lub sprzedaży, wybrać limit gotówkowy, zeskanować portfel kryptograficzny, wpłacić gotówkę i zakończyć transakcję.

Jednak klient może również potrzebować wykonać inne czynności na swoim telefonie lub z jego identyfikacją, takie jak KYC. Ale dlaczego bitomat wymaga identyfikacji? Wynika to ze zwiększonej kontroli i obaw związanych z bezpieczeństwem, które narastają w branży.

Czy w bitomacie można sprzedać swoje krypto?

Proces sprzedaży różni się nieco od procesu zakupu. Jest to również zależne od przypadku w zależności od maszyny. Ale ogólnie, na przykład, na ekranie użytkownik może kliknąć „Sprzedaj”, wybrać limit gotówkowy, wprowadzić kwotę do sprzedaży, wprowadzić swój numer telefonu, wziąć wydrukowany kod QR, wysłać BTC na ten kod QR, kliknij „Zrealizuj”, a następnie zeskanuj wydrukowany kod QR i zakończ transakcję. Jeśli jednak istnieją pewne kroki, które należy wykonać, użytkownik powinien po prostu postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranach, ponieważ są one dość intuicyjne.

Kroki, aby kupić Bitcoin za pomocą bitomatu

 • Weryfikujesz swoją tożsamość za pomocą jednorazowego hasła wysyłanego na Twój telefon komórkowy lub e-mail.
 • Ty decydujesz, czy chcesz kupić, czy sprzedać BTC (jeśli masz taką opcję).
 • Aby kupić, musisz wybrać żądaną kwotę w BTC lub docelową walutę fiducjarną.
 • Następnie wpłacasz walutę fiducjarną do maszyny.
 • W zależności od urządzenia może się zdarzyć kilka rzeczy:

               – Na ekranie może pojawić się kod QR do zeskanowania.
               – Kod QR można wydrukować zgodnie z nowym portfelem BTC.
               – Maszyna poprosi i zeskanuje kod QR twojego już istniejącego portfela.
               – Podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kod QR wysłany do Ciebie.

Aby sprzedać, należy wysłać odpowiednią ilość BTC na adres wyświetlany na ekranie. Po potwierdzeniu transakcji otrzymasz uzgodnioną kwotę fiat. Jak długo to trwa, zależy od bitomatu.

Prowizja w bitomatach

Kupując lub sprzedając BTC w bankomacie bitcoin, oczywiście zostaną naliczone opłaty. W tej chwili, ponieważ rynek jest mały, opłaty są stosunkowo wysokie. Średnio bankomat Bitcoin pobiera 8-10%, ale koszt często różni się w zależności od maszyny. Dlatego ważne jest, aby przed skorzystaniem z bankomatu zapoznać się z instrukcją.

Bitomat i giełdy kryptowalut

Bitomat jest podłączony do giełdy. Używając go, zasadniczo kupujesz lub sprzedajesz wybraną monetę na giełdzie. Jednak wchodzisz w interakcję z fizyczną maszyną w określonej lokalizacji, a nie w sieci. Różnica w cenie między korzystaniem z giełdy internetowej a korzystaniem z bankomatu wynosi zwykle około 5-10%. Oznacza to, że kupowanie z bankomatów kosztuje 5-10% więcej, a sprzedaż oznacza, że ​​otrzymujesz 5-10%. W przeciwieństwie do giełd kryptograficznych, gdzie weryfikacja konta i transakcji może zająć wiele godzin, zakupy w BATM są natychmiastowe.

Pomimo wysokiej ceny, którą płacisz, wielu przyciąga wygoda i prostota tych maszyn. Zapewniają bardziej wizualną i prostszą transakcję finansową, którą większość ludzi już zna. Ponadto maszyny nie wymagają żadnych mylących procesów rejestracji ani uczenia się interfejsów handlu online.

Wnioski

Bitomaty kryptowalut nie tylko oferują prosty i znajomy sposób kupowania i sprzedawania kryptowalut, ale także zapewniają bezpośrednie połączenie między gotówką a kryptowalutami, które nie jest łatwe do znalezienia w świecie kryptowalut. Co więcej, maszyny te wnoszą fizyczny i znajomy element do w dużej mierze zdigitalizowanej branży. Mając to na uwadze, nie jest niespodzianką, że korzystanie z BATM stało się tak samo normalne, jak korzystanie z tradycyjnych bankomatów.

Subskrybuj nasz kanał Telegram, na którym udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych na temat kryptowalut, technologii blockchain i NFT.

Czym jest Web3? Czytaj tutaj.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top 9 zasad: Jak skutecznie handlować?

Jak kryptowaluty są regulowane w Polsce

Ja stworzyłem własną kryptowalutę

Sztuczna inteligencja zmieni nasz sposób płacenia ?