Strona główna » Czy SBT stanie się bardziej popularny niż NFT?
SBT

Czy SBT stanie się bardziej popularny niż NFT?

Czym jest SBT?

SBT to nowy format cyfrowych zasobów blockchain. To skrót od Soulbond tokens, czyli „tokenów związanych z duszą”. SBT różnią się od NFT tym, że nie mogą być przekazywane po otrzymaniu. Otrzymując token raz, stajesz się jego właścicielem na zawsze.

Kilka tygodni temu ukazał się wspólny artykuł Vitalika Buterina, Pooja Olhaver i Glena Weila „Decentralized Society: In Search of the Soul of Web3”. Jego główną ideą jest idea, że ​​wiele „dusz” połączonych ze sobą niezliczonymi wątkami blockchain powinno stać się esencją powstającego Web 3.0, który z kolei może stać się fundamentem jeszcze bardziej złożonej struktury zwanej „zdecentralizowanym społeczeństwem”.

Na czym więc polega atrakcyjność SBT i dlaczego renomowani programiści uważają, że to przyszłość?

Tokeny Soulbound to tokeny, które dana osoba może zdobyć w zależności od swojego wykształcenia lub doświadczenia zawodowego. Będą to „rozszerzone CV”, odzwierciedlające reputację i osiągnięcia danej osoby.

SBT

Główna różnica między SBT i NFT, którą podaliśmy nieco powyżej, odzwierciedla jego atrakcyjność. Autorzy artykułu proponują wprowadzenie koncepcji niezbywalnych tokenów związanych z duszą posiadanych przez „dusze” (tj. konta) jako sposobu na lepsze kodowanie sieci społecznościowych w Web 3.0. W tym kontekście „dusza” jest synonimem konta, portfela itp.

„Dusza” może zawierać Soulbound token, który jest niezbywalny, potencjalnie odwołany przez właściciela i początkowo publiczny, podczas gdy późniejsze wykorzystanie SBT do zachowania prywatności stanie się bardziej praktyczne. Ponadto Soulbound mogą śledzić przynależność, członkostwo i certyfikaty, takie jak świadectwa edukacyjne, doświadczenie zawodowe lub skrót książki lub grafiki stworzonej przez właściciela SBT.

SBT mogą być tworzone przez same „dusze”, ale co ważne, mogą być również obserwowane przez inne „dusze”.

Zastosowanie

Na przykład instytucje mogą wydawać dyplomy w formie SBT. Na zawsze potwierdzą, że otrzymałeś wyższe wykształcenie. Nie można go sprzedać ani przenieść.

Twórcy metawersów będą mogli zatrudnić programistów, którzy uczestniczyli w konkretnej konferencji lub przeszli specjalne kursy. Posiadanie zweryfikowanych danych może odegrać bardzo ważną rolę, biorąc pod uwagę liczbę oszustów.

Czy uważasz, że Soulbound token to przyszłość sieci społecznościowych, edukacji i nie tylko, czy to tylko kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy od chomików? Napisz swoją opinię w komentarzach pod artykułem, ciekawie byłoby przeczytać zarówno entuzjastów kryptowalut, jak i krytyków blockchaina.

Subskrybuj nasz kanał Telegram, na którym udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych na temat kryptowalut, technologii blockchain i NFT.

Czym jest Web3? Czytaj tutaj.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *