01 cze 2023

Blog Post

Handel

Co to jest liczba transakcji na sekundę (TPS) 

Co to jest liczba transakcji na sekundę (TPS)

Transakcje na sekundę (TPS) to liczba transakcji, które sieć może przetworzyć w ciągu sekundy oraz szybkość, z jaką sieć może zatwierdzić transakcję lub wymianę. Średnia szybkość transakcji jest ważna, ponieważ wskazuje na aktualną zdolność sieci do przetwarzania transakcji. Jeśli kryptowaluta doświadcza wzrostu wolumenu transakcji, średnia prędkość zostanie zmniejszona.

Transakcje są podstawową jednostką aktywności w każdym blockchainie. Prędkość przetwarzania transakcji ma kluczowe znaczenie dla określenia, jak użyteczna okaże się dana kryptowaluta.

Liczba transakcji Bitcoin na sekundę w porównaniu do Mastercard i Visa TPS

  • Bitcoin przetwarza 7 transakcji na sekundę
  • Visa przetwarza średnio około 1,700 transakcji na sekundę, twierdząc, że jest w stanie obsłużyć 24,000 transakcji na sekundę
  • Mastercard używa sieci, która twierdzi, że przetwarza około 5 000 transakcji na sekundę

Transakcje Bitcoin są bardziej podobne do gotówki, co oznacza, że są wymieniane między ludźmi bez pośrednika finansowego. Co więcej, Bitcoin nie jest obecnie rozpowszechniony i musi być używany poprzez wymianę. Visa i Mastercard są rozpowszechnione, ale pobierają opłaty. Firmy te oferują ochronę przed oszustwami, ale Bitcoin niestety nie. Liczba transakcji Bitcoin na sekundę jest jednym problemem, który technologia musi jeszcze rozwiązać.

Liczba transakcji na sekundę: Paypal vs Bitcoin

Główna różnica między transakcjami PayPal i Bitcoin na sekundę polega na tym, że PayPal musi dokonywać płatności za pośrednictwem sieci stron trzecich, takich jak banki i karty kredytowe, podczas gdy płatności Bitcoin występują bez pośredników i na otwartym publicznym blockchainie widocznym dla wszystkich zainteresowanych stron bez rozróżnienia.

Niektóre z zalet, które Bitcoin ma nad PayPal, obejmują niższe koszty transakcji, skrócony czas, większą swobodę wykonywania transakcji i są zdecentralizowane w naturze. Jednak niektóre altcoiny przewyższają Bitcoina w tych cechach, co doprowadziło do powstania prężnego rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Porównanie TPS Bitcoina z alternatywnymi blockchainami

Wiele altcoinów aspiruje do stania się następnym Bitcoinem, nazywając siebie niskokosztowymi alternatywnymi metodami transakcji cyfrowych. Co więcej, ich sieci w rzeczywistości już oferują wyższe prędkości i większą użyteczność. Na przykład liczba transakcji na sekundę w Solanie wynosi prawie 3 000 z niemal natychmiastowym czasem potwierdzenia. Spójrzmy na liczbę transakcji różnych blockchainów na sekundę i czas potwierdzenia bloku.

 

Kryptowaluta Transakcje na sekundę (TPS) Średni czas potwierdzenia transakcji
Bitcoin 3-7 10 min
Ethereum 15-25 6 min
Solana 2,825 0.4 sek
Polkadot 1,000 4-5 sek
EOS 4,000 0.5 sek
Cosmos 10,000 2-3 min
Stellar 1,000 2-5 sek
Dogecoin 30 1 min
Litecoin 56 30 min
Avalanche 5,000 1-2 sek
Algorand 1,000 45 min
Ripple (XRP) 1,500 4 sek
Bitcoin Cash 61 60 min
IOTA 1,500 1-5 min
Dash 10-28 15 min

 

Bitcoin jest jedną z pierwszych iteracji kryptowalut, a jego filozofia i konstrukcja wyznaczyły punkt odniesienia dla innych monet. Jednak jego implementacja ma wiele ograniczeń. Na przykład Proof-of-Work (PoW), mechanizm konsensusu używany do tworzenia bloków, jest energochłonny i żmudny. Z kolei sieci blockchain Proof-of-Stake (PoS) oferują wyższą skalowalność, lepsze prędkości transakcji i niższe opłaty za gaz. W przypadku Ethereum deweloperzy przenosząc sieć z PoW do PoS pomogą jej osiągnąć większy TPS, sprawią, że będzie mniej energochłonna i pozwolą sieci skalować.

Problem skalowalności blockchaina a TPS blockchaina

Niski TPS Bitcoina powoduje, że blockchain nie jest w stanie obsłużyć dużych wolumenów transakcji, co skutkuje powolnymi transakcjami. W związku z tym inne blockchainy stosują inne rozwiązania w zakresie skalowalności. Jednak czynniki wpływające na skalowalność są powiązane we wzajemnej zależności, co utrudnia osiągnięcie skalowalności, ponieważ będzie istniał pewien rodzaj kompromisu.

Wnioski

Problemem jest nie tylko wzrost liczby transakcji na sekundę. Scentralizowane bazy danych są przystosowane do przetwarzania tysięcy transakcji w każdej sekundzie. Visa, na przykład, przetwarza około 1700 transakcji na sekundę. Głównym problemem jest to, że Bitcoin, Etherium i inne blockchainy starają się konkurować z tymi prędkościami, zachowując jednocześnie poważny poziom decentralizacji.

Decentralizacja wiąże się z kosztami wydajności i bezpieczeństwa. Tak więc rozwiązania skalowalności muszą poprawić wydajność sieci, zachowując jednocześnie inne pożądane właściwości blockchaina. W przeciwnym razie blockchain to niewiele więcej niż nieefektywna baza danych. Należy jednak zauważyć, że blockchain o wysokim TPS niekoniecznie jest lepszy od innych blockchainów o niższym TPS. Liczne projekty blockchain chwalą się swoimi wysokimi wskaźnikami TPS. Jednak te wskaźniki wydajności zostały osiągnięte kosztem poświęcenia innych ważnych aspektów sieci.

Czym jest Web3? Czytaj tutaj

Top 9 zasad: Jak skutecznie handlować? Czytaj tutaj

Od czego zależy kurs Bitcoina i cena kryptowaluty? Czytaj tutaj

Related posts