Aptos to skalowalny L1 blockchain, który wykorzystuje technologię «Parallel Execution». Technologia ma na celu zwiększenie przepustowości sieci i szybkości transakcji przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów transferu. Blockchain jest nazywany zabójcą Solany, ale czy naprawdę? Rozwiążmy to.

Najważniejsze

 • Aptos to platforma blockchain oparta na algorytmie konsensusu AptosBFT. Aptos wykorzystuje unikalny język programowania Move do tworzenia inteligentnych kontraktów.
 • Projekt został założony przez byłych pracowników Diem (dawniej Libra), blockchain Meta Corporation, który został zamknięty na początku 2022 roku. W szczególności Move został pierwotnie zaprojektowany dla Diem.
 • Według twórców, wykorzystanie technologii do równoległego wykonywania operacji pozwala na zwiększenie szybkości Aptos do ponad 160 000 transakcji na sekundę.
 • W 2022 roku zespół projektowy pozyskał inwestycje w wysokości 350 mln USD.
aptos

Historia projektu Aptos

Za projektem stoją byli pracownicy Meta, którzy od 2018 roku pracują nad stworzeniem projektu Libra, przemianowanego później w 2020 roku na Diem. Meta planowała wdrożyć blockchain i kryptowalutę Diem na Facebooku, Instagramie i WhatsApp. Jednak projekt upadł pod presją regulatorów. W lutym 2022 roku został sprzedany Silvergate Capital Corporation, prawdopodobnie za 200 milionów dolarów.

Wkrótce potem były szef partnerstw w Meta, Mo Sheikh i szef rozwoju blockchain, Iveri Ching, założyli Aptos Labs. W skład zespołu wchodziło również wiele innych osób, które pracowały nad Diem.

W 2022 roku projekt blockchain Aptos zebrał 350 milionów dolarów inwestycji w dwóch rundach finansowania. Wielkość rundy seed, która odbyła się w marcu 2022 r. wyniosła 200 mln USD, prowadził ją fundusz venture capital Andreessen Horowitz z udziałem Multicoin Capital, Coinbase Ventures, Tiger Global, FTX Ventures, Paxos i innych inwestorów. Runda finansowania serii A o wartości 150 milionów dolarów w lipcu 2022 r. była prowadzona przez FTX Ventures i Jump Crypto. We wrześniu 2022 roku Binance Labs zainwestowało w Aptos. Kwota inwestycji pozostała nieznana.

Testowanie

Publiczne testy sieci Aptos rozpoczęły się w maju 2022 roku. Zgodnie z roadmap, dzieli się on na kilka etapów z określonymi celami:

 • Aptos Incentivized Testnet 1 (AIT1). Rejestracja pierwszych uczestników, uruchomienie ograniczonej sieci węzłów, dokumentacja dla walidatora. Ukończony w czerwcu.
 • AIT2. Walidacja mechanizmu stakingu i zachęty ekonomiczne dla walidatorów poprzez „zdecentralizowane krany”. Ukończony w sierpniu
 • AIT3. Wdrożenie systemu głosowania on-chain oraz mechanizmów obsługi nowych walidatorów. Pomyślnie zakończono w połowie września.
 • AIT4. Test warunków skrajnych walidatorów przed uruchomieniem sieci głównej. Rozpoczęty od połowy września 2022 r.

Na każdym etapie uczestnicy otrzymywali nagrody w testowych tokenach APT za wykonanie określonych zadań. Po uruchomieniu zostaną one wymienione na kryptowalutę projektu wyemitowaną w głównej sieci. Dla każdego, kto chce wziąć udział w testowaniu Aptos, dostępna jest szczegółowa dokumentacja techniczna.

Architektura Aptos

 • Język programowania Move jest odpowiedni do szybkich i bezpiecznych transakcji, umożliwiając programistom lepszą ochronę ich oprogramowania przed złośliwym oprogramowaniem;
 • Elastyczne zarządzanie kluczem prywatnym i podgląd wyników transakcji zapewniają lepszą obsługę;
 • Wysoka przepustowość i niskie opóźnienia realizacji transakcji są możliwe dzięki technologii równoległego przetwarzania transakcji Block-STM. Według twórców jego zastosowanie pozwala podnieść wydajność sieci do ponad 160 000 TPS.
 • Modułowość pozwala rozbić blockchain na warunkowe segmenty w celu szybkiego wdrożenia aplikacji i nowych mechanizmów korzystania z rozwiązań Web3. Umożliwia także testowanie i wdrażanie aktualizacji na poziomie protokołów bez konieczności wyłączania sieci.
Aptos

Architektura Aptos obejmuje uczestnictwo na różnych poziomach i z oddzielnymi rolami w celu osiągnięcia integralności:

 • Blockchain jest tworzony przez walidatory, które potwierdzają transakcje użytkowników i tworzą bloki przy użyciu procedury konsensusu.
 • Posiadacze monet blokują lub umieszczają swoje środki na adresach wybranych walidatorów.
 • Klienci to dowolna część systemu, która wysyła transakcje, żąda historii łańcucha bloków lub innych danych.
 • Pełne węzły to klienci, którzy replikują stan transakcji i łańcucha bloków z walidatorów lub innych pełnych węzłów w sieci.

Aptos coin

Aptos będzie miał natywną kryptowalutę o tej samej nazwie. W momencie przygotowywania materiału blockchain Aptos nie został jeszcze uruchomiony, a w domenie publicznej nie ma danych na temat tokenomiki projektu. Jednak dokumentacja Aptos wskazuje kilka kluczowych obszarów, w których moneta będzie używana:

 • APT został zaprojektowany jako elastyczna, łatwa do rozbudowy platforma dla ciągle zmieniającego się rynku Web3. Jak stwierdzają twórcy w białej księdze projektu, APT wprowadza unikalną kombinację konsensusu, nowego projektu inteligentnego kontraktu, bezpieczeństwa, wydajności i decentralizacji.

 • Interakcję użytkowników, aplikacji i smart kontraktów w sieci zapewnia maszyna wirtualna Move VM, która powinna konkurować z „monopolem” maszyny wirtualnej Ethereum (EVM). Według zespołu Pontem odpowiedzialnego za Move, Aptos VM ma potencjał, aby stać się standardem integracji aplikacji z Cosmos, Solana, Polkadot, a nawet Ethereum.

 • Blockchain Aptos wykorzystuje algorytm konsensusu AptosBFT, który jest oparty na HotStuff, implementacji protokołu Byzantine Fault Tolerance (BFT) stworzonego specjalnie dla Diem.

 • BFT zapewnia wysoki poziom ochrony przed złośliwymi działaniami, umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie sieci, nawet jeśli jedna trzecia walidatorów jest zagrożona lub niesprawna. Ten mechanizm konsensusu jest również stosowany w blockchainach, takich jak Hedera Hashgraph, Cosmos, Solana i Everscale.

 • Według inżyniera Aptos Labs, Joshua Linda, wyniki testów pokazały, że dzięki modułowej konstrukcji i równoległemu wykonywaniu operacji, Aptos jest w stanie przetworzyć ponad 100 000 transakcji na sekundę (TPS) bez poświęcania bezpieczeństwa i decentralizacji. A szybkość realizacji transakcji, czyli opóźnienie między wysłaniem a wykonaniem, jest mniejsza niż jedna sekunda.

Jak ewoluuje ekosystem

Jedną z pierwszych inicjatyw na początku testów blockchain Aptos była ścisła współpraca z usługą Google Cloud w kwietniu 2022 r., która pomogła skonfigurować możliwość uruchamiania węzłów sieciowych w ciągu 15 minut w chmurze.

Na koniec czerwca 2022 r. w ekosystemie Aptos rozwijanych było ponad 100 projektów z zakresu tak popularnych obszarów jak gry DeFi, NFT i blockchain. Zespół projektu zwrócił również uwagę na społeczności deweloperskie zaangażowane w rozwój ekosystemu: Pontem Network, Nutrios, PayMagic, MartianDAO, Solrise.

Jako pomost dla aplikacji DeFi oraz w celu poprawy doświadczenia użytkownika w interakcji z rynkiem Web3, zespół LayerZero ogłosił integrację protokołu cross-chain z platformą Aptos.

Plany stworzenia rozwiązań infrastrukturalnych dla blockchaina Aptos ogłosił Scale3 Labs, startup założony przez byłych specjalistów Coinbase. Projekt ma zapewnić rozwiązania umożliwiające sprawne działanie operatorów węzłów.