Strona główna » Aptos: następna generacja platform Blockchain?
aptos

Aptos: następna generacja platform Blockchain?

Aptos to skalowalny L1 blockchain, który wykorzystuje technologię «Parallel Execution». Technologia ma na celu zwiększenie przepustowości sieci i szybkości transakcji przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów transferu. Blockchain jest nazywany zabójcą Solany, ale czy naprawdę? Rozwiążmy to.

Najważniejsze

 • Aptos to platforma blockchain oparta na algorytmie konsensusu AptosBFT. Aptos wykorzystuje unikalny język programowania Move do tworzenia inteligentnych kontraktów.
 • Projekt został założony przez byłych pracowników Diem (dawniej Libra), blockchain Meta Corporation, który został zamknięty na początku 2022 roku. W szczególności Move został pierwotnie zaprojektowany dla Diem.
 • Według twórców, wykorzystanie technologii do równoległego wykonywania operacji pozwala na zwiększenie szybkości Aptos do ponad 160 000 transakcji na sekundę.
 • W 2022 roku zespół projektowy pozyskał inwestycje w wysokości 350 mln USD.
aptos

Historia projektu Aptos

Za projektem stoją byli pracownicy Meta, którzy od 2018 roku pracują nad stworzeniem projektu Libra, przemianowanego później w 2020 roku na Diem. Meta planowała wdrożyć blockchain i kryptowalutę Diem na Facebooku, Instagramie i WhatsApp. Jednak projekt upadł pod presją regulatorów. W lutym 2022 roku został sprzedany Silvergate Capital Corporation, prawdopodobnie za 200 milionów dolarów.

Wkrótce potem były szef partnerstw w Meta, Mo Sheikh i szef rozwoju blockchain, Iveri Ching, założyli Aptos Labs. W skład zespołu wchodziło również wiele innych osób, które pracowały nad Diem.

W 2022 roku projekt blockchain Aptos zebrał 350 milionów dolarów inwestycji w dwóch rundach finansowania. Wielkość rundy seed, która odbyła się w marcu 2022 r. wyniosła 200 mln USD, prowadził ją fundusz venture capital Andreessen Horowitz z udziałem Multicoin Capital, Coinbase Ventures, Tiger Global, FTX Ventures, Paxos i innych inwestorów. Runda finansowania serii A o wartości 150 milionów dolarów w lipcu 2022 r. była prowadzona przez FTX Ventures i Jump Crypto. We wrześniu 2022 roku Binance Labs zainwestowało w Aptos. Kwota inwestycji pozostała nieznana.

Testowanie

Publiczne testy sieci Aptos rozpoczęły się w maju 2022 roku. Zgodnie z roadmap, dzieli się on na kilka etapów z określonymi celami:

 • Aptos Incentivized Testnet 1 (AIT1). Rejestracja pierwszych uczestników, uruchomienie ograniczonej sieci węzłów, dokumentacja dla walidatora. Ukończony w czerwcu.
 • AIT2. Walidacja mechanizmu stakingu i zachęty ekonomiczne dla walidatorów poprzez „zdecentralizowane krany”. Ukończony w sierpniu
 • AIT3. Wdrożenie systemu głosowania on-chain oraz mechanizmów obsługi nowych walidatorów. Pomyślnie zakończono w połowie września.
 • AIT4. Test warunków skrajnych walidatorów przed uruchomieniem sieci głównej. Rozpoczęty od połowy września 2022 r.

Na każdym etapie uczestnicy otrzymywali nagrody w testowych tokenach APT za wykonanie określonych zadań. Po uruchomieniu zostaną one wymienione na kryptowalutę projektu wyemitowaną w głównej sieci. Dla każdego, kto chce wziąć udział w testowaniu Aptos, dostępna jest szczegółowa dokumentacja techniczna.

Architektura Aptos

 • Język programowania Move jest odpowiedni do szybkich i bezpiecznych transakcji, umożliwiając programistom lepszą ochronę ich oprogramowania przed złośliwym oprogramowaniem;
 • Elastyczne zarządzanie kluczem prywatnym i podgląd wyników transakcji zapewniają lepszą obsługę;
 • Wysoka przepustowość i niskie opóźnienia realizacji transakcji są możliwe dzięki technologii równoległego przetwarzania transakcji Block-STM. Według twórców jego zastosowanie pozwala podnieść wydajność sieci do ponad 160 000 TPS.
 • Modułowość pozwala rozbić blockchain na warunkowe segmenty w celu szybkiego wdrożenia aplikacji i nowych mechanizmów korzystania z rozwiązań Web3. Umożliwia także testowanie i wdrażanie aktualizacji na poziomie protokołów bez konieczności wyłączania sieci.
Aptos

Architektura Aptos obejmuje uczestnictwo na różnych poziomach i z oddzielnymi rolami w celu osiągnięcia integralności:

 • Blockchain jest tworzony przez walidatory, które potwierdzają transakcje użytkowników i tworzą bloki przy użyciu procedury konsensusu.
 • Posiadacze monet blokują lub umieszczają swoje środki na adresach wybranych walidatorów.
 • Klienci to dowolna część systemu, która wysyła transakcje, żąda historii łańcucha bloków lub innych danych.
 • Pełne węzły to klienci, którzy replikują stan transakcji i łańcucha bloków z walidatorów lub innych pełnych węzłów w sieci.

Aptos coin

Aptos będzie miał natywną kryptowalutę o tej samej nazwie. W momencie przygotowywania materiału blockchain Aptos nie został jeszcze uruchomiony, a w domenie publicznej nie ma danych na temat tokenomiki projektu. Jednak dokumentacja Aptos wskazuje kilka kluczowych obszarów, w których moneta będzie używana:

 • APT został zaprojektowany jako elastyczna, łatwa do rozbudowy platforma dla ciągle zmieniającego się rynku Web3. Jak stwierdzają twórcy w białej księdze projektu, APT wprowadza unikalną kombinację konsensusu, nowego projektu inteligentnego kontraktu, bezpieczeństwa, wydajności i decentralizacji.

 • Interakcję użytkowników, aplikacji i smart kontraktów w sieci zapewnia maszyna wirtualna Move VM, która powinna konkurować z „monopolem” maszyny wirtualnej Ethereum (EVM). Według zespołu Pontem odpowiedzialnego za Move, Aptos VM ma potencjał, aby stać się standardem integracji aplikacji z Cosmos, Solana, Polkadot, a nawet Ethereum.

 • Blockchain Aptos wykorzystuje algorytm konsensusu AptosBFT, który jest oparty na HotStuff, implementacji protokołu Byzantine Fault Tolerance (BFT) stworzonego specjalnie dla Diem.

 • BFT zapewnia wysoki poziom ochrony przed złośliwymi działaniami, umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie sieci, nawet jeśli jedna trzecia walidatorów jest zagrożona lub niesprawna. Ten mechanizm konsensusu jest również stosowany w blockchainach, takich jak Hedera Hashgraph, Cosmos, Solana i Everscale.

 • Według inżyniera Aptos Labs, Joshua Linda, wyniki testów pokazały, że dzięki modułowej konstrukcji i równoległemu wykonywaniu operacji, Aptos jest w stanie przetworzyć ponad 100 000 transakcji na sekundę (TPS) bez poświęcania bezpieczeństwa i decentralizacji. A szybkość realizacji transakcji, czyli opóźnienie między wysłaniem a wykonaniem, jest mniejsza niż jedna sekunda.

Jak ewoluuje ekosystem

Jedną z pierwszych inicjatyw na początku testów blockchain Aptos była ścisła współpraca z usługą Google Cloud w kwietniu 2022 r., która pomogła skonfigurować możliwość uruchamiania węzłów sieciowych w ciągu 15 minut w chmurze.

Na koniec czerwca 2022 r. w ekosystemie Aptos rozwijanych było ponad 100 projektów z zakresu tak popularnych obszarów jak gry DeFi, NFT i blockchain. Zespół projektu zwrócił również uwagę na społeczności deweloperskie zaangażowane w rozwój ekosystemu: Pontem Network, Nutrios, PayMagic, MartianDAO, Solrise.

Jako pomost dla aplikacji DeFi oraz w celu poprawy doświadczenia użytkownika w interakcji z rynkiem Web3, zespół LayerZero ogłosił integrację protokołu cross-chain z platformą Aptos.

Plany stworzenia rozwiązań infrastrukturalnych dla blockchaina Aptos ogłosił Scale3 Labs, startup założony przez byłych specjalistów Coinbase. Projekt ma zapewnić rozwiązania umożliwiające sprawne działanie operatorów węzłów.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym jest kryptowaluta TRON(TRX)

Sztuczna inteligencja zmieni nasz sposób płacenia ?